Close
Понуди
  Filters
  Пребарување

  Прага - 2НП - 08 Септември

  €129,00
  Прага – европска метропола на културата, главен град на Чешка, златен град, град на стотици кули, град на мостови... Лежи на брегот на реката В лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна). Градот е единствен комплекс на културни споменици, галерија на сите уметнички стилови во архитектурата ... Основан е во 9от век со доаѓањето на Словените во тој регион. Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела - Bedžih Smetana, Antonjin Dvoržak, Franc Kafka... а по неговите улици шетале и Mocart, Ajnštajn i Nikola Tesla. Во 1992 год. центарот на Прага е прогласен за светско културно наследство и е под заштита на УНЕСКО

  Термин:06 Септември

   

  1 ден:  06.09.2018 СКОПЈЕ – ПРАГА:

  Состанок на групата на паркингот на спортската сала Борис Трајковски, во 12:30ч. Поаѓање на автобусот во 13:00 ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

   2 ден: 07.09.2018 ПРАГА:

  Пристигнување во Прага во предпладневните часови. Препорачуваме панорамско разгледување на градот: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј.Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

  3 ден: 08.09.2018 ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ:

  Појадок. Предлагаме целодневен излет на бањскиот центар Карлови Вари. Посета на дванаесетте извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка, музејот на Бехеровка...  да се напиете кафе во престижниот Grand Hotel PUPP и да уживате во романтична прошетка низ ова неверојатно инспиративно градче.Враќање во Прага. Вечерта можност за крстарење со брод по реката В’лтавa.За крај на денот, предлагаме факултативно посета  на  Пивница во средновековен амбиент, со несекојдневна шоу програма, пиво, коленица и традиционална Чешка чорба... ќе Ве воодушеват мајсториите на средновековните витези, голтачите на пламен , стомачните танчерки...   Ноќевање.

  4 ден :09.09.2018 ПРАГА OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT - ВИЕНА:

  Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT . Слободно време за шопинг По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан.... Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

  5ден :10.09.2018 СКОПЈЕ:

  Пристигнување во Скопје во пладневните часови.

   

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО 10 Август: 129 € / 8.000 ден

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 139 € / 8. 620 ден

   

  Цената вклучува:

  •          Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага - Виена – Скопје
  •          2 ноќевања во хотел 3* НП во Прага
  •          Посета на Виена
  •          Организација и водство на програмата
  •          Попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT

  Цената не вклучува:

  • Задолжително патничко здравствено осигурување 155 мкд
  • Разглед на Прага со локален водич – 10 евра
  • Факултативен излет Карлови Вари – 25 евра
  • Крстарење со брод по Влтава – 15 евра
  • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма – 35 евра
  • Влезници за музеи и локалитети
  • Доплата за еднокреветна соба 2560 ден

   

   

   

   

   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Термин:06 Септември

   

  1 ден:  06.09.2018 СКОПЈЕ – ПРАГА:

  Состанок на групата на паркингот на спортската сала Борис Трајковски, во 12:30ч. Поаѓање на автобусот во 13:00 ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

   2 ден: 07.09.2018 ПРАГА:

  Пристигнување во Прага во предпладневните часови. Препорачуваме панорамско разгледување на градот: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј.Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

  3 ден: 08.09.2018 ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ:

  Појадок. Предлагаме целодневен излет на бањскиот центар Карлови Вари. Посета на дванаесетте извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка, музејот на Бехеровка...  да се напиете кафе во престижниот Grand Hotel PUPP и да уживате во романтична прошетка низ ова неверојатно инспиративно градче.Враќање во Прага. Вечерта можност за крстарење со брод по реката В’лтавa.За крај на денот, предлагаме факултативно посета  на  Пивница во средновековен амбиент, со несекојдневна шоу програма, пиво, коленица и традиционална Чешка чорба... ќе Ве воодушеват мајсториите на средновековните витези, голтачите на пламен , стомачните танчерки...   Ноќевање.

  4 ден :09.09.2018 ПРАГА OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT - ВИЕНА:

  Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT . Слободно време за шопинг По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан.... Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

  5ден :10.09.2018 СКОПЈЕ:

  Пристигнување во Скопје во пладневните часови.

   

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО 10 Август: 129 € / 8.000 ден

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 139 € / 8. 620 ден

   

  Цената вклучува:

  •          Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага - Виена – Скопје
  •          2 ноќевања во хотел 3* НП во Прага
  •          Посета на Виена
  •          Организација и водство на програмата
  •          Попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT

  Цената не вклучува:

  • Задолжително патничко здравствено осигурување 155 мкд
  • Разглед на Прага со локален водич – 10 евра
  • Факултативен излет Карлови Вари – 25 евра
  • Крстарење со брод по Влтава – 15 евра
  • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма – 35 евра
  • Влезници за музеи и локалитети
  • Доплата за еднокреветна соба 2560 ден